ТЕОРЕТИЧНИЙ ЕКЗАМЕН на 8 кю:

Перша допомога потерпілому

 1. Поняття про першу допомогу. Заходи та засоби першої допомоги

Перша медична допомога (first, medical care) – це терміновий комплекс заходів, скерованих на відновлення та збереження життя та здоров’я потерпілого, здійснюваних немедичними працівниками (взаємодопомога) або самим потерпілим (самодопомога). Заходи та засоби першої допомоги:

 • введення знеболюючого засобу за допомогою шприц-тюбика з АІ – 2;
 • профілактику або усунення асфіксії шляхом звільнення верхніх дихальних шляхів від слизу,

крові, сторонніх предметів, фіксацію язика;

 • штучну вентиляцію легенів за допомогою S- подібної трубки, методом” рот в рот”, “рот в ніс”, непрямий масаж серця;
 • тимчасову зупинку зовнішньої кровотечі шляхом накладання кровозупинного джгута
 • накладання асептичної пов’язки на рану та опікову поверхню, при відкритому пневмотораксі
 • надівання протигазу при знаходженні на місцевості, що забруднена СДОР;
 • введення антидотів ураженим СДОР;
 • застосування антибіотиків, протиблювотних засобів, радіозахисних засобів із аптечки індивідуальної (АІ – 2);
 • гасіння палаючого одягу;
 • штучне викликання блювоти при потраплянні хімічних або радіоактивних речовин у шлунок;
 • беззондове промивання шлунку.
 1. Перша допомога при відмороженнях та опіках

Чим нижче температура тканин, тим більше порушуються обмінні процеси, що визначають життєдіяльність організму (при температурі 10°С припиняється кровоток). Згасання обмінних процесів знижує потреби тканин, але не веде до їх ушкодження. Загибель переохолоджених тканин настає при нерівномірному їх зігріванні. Перша допомога полягає в негайному зігріванні потерпілого, а надто обмороженої частини тіла. Хворий з обмороженнями має бути якнайшвидше перекладений в тепле місце. Передусім слід зігріти постраждалу частину тіла, відновити в ній кровообіг. Це досягається масажем обмороженої ділянки чистими руками, змоченими спиртом, іноді досить тривалий час.

Після ванни, розтирання пошкоджену ділянку треба висушити, закрити стерильною пов’язкою і обкутати чимось теплим. Хворим дають гарячу каву, чай, молоко.

 1. Перша допомога при отруєннях

– при потраплянні лікарського препарату до шлунку необхідно винити декілька склянок води з суспензією активованого вугілля з розрахунку 1 г на 1кг маси тіла та зробити намагання викликати блювоту; для затримки всмоктування отрут в шлунку дати обволікаючий засіб: алюмогель, збитий яєчний білок або білкову ВОДУ (1 – 3 яєчних білка на 1 л води), молоко, сироватку, кисіль;

– при потраплянні до шлунку їдких речовин перша допомога залежить від того, яка хімічна речовина потрапила в організм;

– при отруєнні кислотою необхідно нейтралізувати кислоту лужним розчином – давати иостраждалому внутрішньо через короткі проміжки часу по столовій ложці розчину соди (2 чайні ложки на склянку води), молоко чи яєчний білок змішаний з водою;

– при отруєнні лугами постраждалому необхідно давати холодну воду, підкислену оцтом (2 столові ложки 3% розчину оцту на склянку води), рослинну олію або яєчний білок змішаний з водою. – При зупинці дихання необхідно негайно почати робити штучне дихання, а при ознаках зупинки серцевої діяльності (відсутність пульсу та дихання) – почати робити масаж серця!

– при отруєнні харчовими продуктами, алкоголем чи отрутою грибів, необхідно дати випити постраждалому декілька склянок води, в яку бажано додати марганцевокислий калій до світло-рожевого кольору розчину та викликати блювоту. Після цього постраждалому можна дати будь який сорбент (ентеросгель. активоване вугілля), покласти у горизонтальне положення та тепло вкрити, давати пити теплу рідину.

 1. Перша допомога при гострих гарячкових станах різного походження

Лихоманка супроводжує більшість гострих респіраторних захворювань. Виявивши у дитини підвищення температури тіла, батьки мають вирішити, чи слід понижувати температуру і, якщо слід, в який спосіб це зробити.

 1. Понижувати темперетуру тіла необхідно у таких випадках:

– несприятливий анамнез ( наявність перинатальної енцефалопатії, судом, вродженої вади серця);

– підвищення температури тіла більше 38.5 С.

 1. При температурі тіла більше 38.5 С потрібно:

– забезпечити дитині постільний режим;

– поїти її часто, малими порціями (компот, підсолоджений чай, відвар шипшини);

– годувати залежно від апетиту ( не можна примушувати дитину їсти), переважно вуглеводною їжею.

 1. Найбезпечнішими жарознижувальними засобами для дітей є парацетамол, його разова доза – 10-15 мг\кг, добова 60 мг\кг.
 2. При “рожевій” лихоманці (шкіра рожева, волога, гаряча на дотик,при цьому відбувається активна віддача тепла через шкіру і менша небезпека перегрівання організму) для посилення тепловіддачі дитину необхідно роздягнути і обтерти водою кімнатної температури тіла відбувається спазм судин і зменшення тепловіддачі.
 3. Якщо відсутні ознаки токсикозу ( озноб, міалгія, блідість шкіри), лихоманка у межах з8 – 38.5 С не потребує медикаментозної жарознижувальної терапії.
 4. Якщо у дитини під час лихоманки ( незалежно від ступеня її прояву) погіршується самопочуття, наявні ознаки токсикозу, жарознижувальну терапію необхідно призначити негайно. Також необхідно комбінувати прийом жарознижувальних лікарських засобів із препаратами, що разширюють судини (папаверін, дібазол, папазол).
 1. Перша допомога при запамороченні,непритомності,тепловому та сонячному ударах

Раптова недостатність кровонаповнення мозку під впливом нервово-емоційного збудження, страху, падіння тіла, болю, нестачі свіжого повітря тощо призводить до запаморочення. Перша допомога при запамороченні надається у такий спосіб: покласти потерпілого в горизонтальне положення; розстебнути комір; забезпечити надходження свіжого повітря; дати понюхати нашатирний спирт на ваті. Коли потерпілий у свідомості, дати йому гарячий чай, каву.

Характерною ознакою непритомності є раптовість, але інколи перед нею бувають запаморочення, блювання, позиви до блювання, слабкість, позіхання, посилене потовиділення. Перша допомога при непритомності включає такі дії: потерпілого треба покласти на спину; трохи підняти (на 15—20 см) нижні кінцівки для поліпшення кровообігу мозку; вивільнити шию і груди від одягу, який їх ущільнює; поплескати по щоках і побризкати обличчя та груди холодною водою; дати понюхати нашатирний спирт.

Тепловий удар виникає в результаті перегріву організму, при підвищеній вологості повітря, при роботі в жарких, погано провітрюваних приміщеннях та при перебуванні в них у теплому, щільному одязі.

Сонячний удар виникає при тривалому перебуванні на спекотному сонці у результаті розширення мозкових судин та припливу крові до голови до голови.

– винесіть потерпілого з жаркого приміщення в прохолодне місце; укладіть так, щоб голова була вище за тулуб;зніміть одяг, оберніть мокрим простирадлом і обливайте холодною водою;дайте понюхати ватку, змочену нашатирним спиртом;дайте випити холодний чай або підсолену воду; коли температура тіла потерпілого знизиться до 37 градусів, обливання припиніть і обгорніть його сухим простирадлом;у разі відсутності пульсу та дихання проводьте реанімацію до відновлення ознак життя або до прибуття медпрацівника.

 1. Перша допомога при електротравмі та ураженні блискавкою

Електротравми виникають при включенні людини в електричний ланцюг.

Важкість ураження залежить від багатьох причин (сила і напруга струму, тривалість його дії, характер навколишнього середовища — дощ, волога земля, вода, стан організму—суха чи волога шкіра й ін.). Ураження складається із загального впливу струму на організм і з його місцевої дії, що виражається в опіку. Звичайно опіки при ураженні струмом не дуже великі, але глибокі та важкі.

Перша допомога полягає у звільненні потерпілого від джерела струму або шляхом знеструмлення ланцюга (вимикання рубильника, викручування запобіжників, перерізання проводу — інструмент повинен бути заізольований, рятівник — у гумовому взутті чи стояти на ізолюючому матеріалі), або відтягання проводу від постраждалого (сухою палицею, рукою, закутаною щільним шаром сухого одягу). Поки потерпілий не відсунутий від джерела струму, він сам є джерелом струму для тих, хто надає допомогу!

Після цього треба приступити до штучного дихання і непрямого масажу серця, розстебнувши попередньо весь одяг, що стискує. Лише після оживлення приступають до перев’язки обпечених місць.

Особливим випадком електротравми є ураження блискавкою. У цьому випадку перша допомога буде полягати в штучному диханні й непрямому масажі серця. Уражений блискавкою не є джерелом струму.

 1. Перша допомога при утопленні

– витягніть потерпілого з води (не забувайте про власну безпеку); очистіть порожнину рота;

– укладіть потерпілого животом на стегно рятувальника таким чином, щоб голова потерпілого звисала до землі, енергійно натискаючи на груди і спину, видаліть воду з шлунку і легенів;    – приступіть до виконання штучного дихання;                                   – для відновлення серцевої діяльності одночасно з штучним диханням робіть непрямий масаж серця;                                              – викличте швидку допомогу;                                                                  – продовжуйте реанімаційні заходи до прибуття лікарів або появи ознак смерті (трупні плями);                                                                   – при появі ознак життя – зігрійте потерпілого.

 1. Перша допомога при артеріальних кровотечах різної інтенсивності

Схема надання першої допомоги:

 • притиснути артерію пальцями або кулаком вище місця поранення (кінцівки) або нижче (шия);
 • до накладення джгута тримати кінцівку у піднятому положенні;
 • завести джгут за кінцівку (підклавши під джгут серветку, хустинку) і розтягнути з мак­симальним зусиллям;
 • зробити перший виток джгута і перевірити пульс (його не повинно бути на тій кінцівці, на яку накладають джгут);
 • накласти наступні витки джгута з меншим зусиллям;
 • закріпити джгут і вкласти записку із зазначенням часу накладення джгута.

Неприпустимо:

 • маскувати джгут під одяг (джгут повинен бути добре помітним!);
 • негайно не накласти джгут правильно у разі посиніння кінцівки та з’явлення набряку;
 • переломах кінцівки запиняти кровотечу на ній максимальним фіксованим згинан­ням;
 • у холодну пору року не вкрити кінцівку, на яку накладено джгут, для запобігання від­мороження.
 1. Перша допомога при венозних кровотечах різної інтенсивності

Схема надання першої допомоги:

–        обережно зняти бруд зі шкіри навколо рани, в напрямку від рани;

–        обчищену ділянку шкіри обробити йодом;

–        накрити рану стерильною або будь-якою чистою серветкою повністю прикривши краї рани;

–        накласти стисну пов’язку;

–        дати знеболювальне (1-2 таблетки анальгіну);

–        викликати лікаря або терміново доставити постраждалого до лікарні.

Неприпустимо:

–        накладати джгут при венозній кровотечі;

–        промивати рану водою;

–        лити у рану спиртові або будь-які інші розчини;

–        обробляти йодом саму рану;

–        прикладати вату безпосередньо до рани;

–        не звернутися до лікаря, якщо:

1)      рана розміром більше 1,0-1,5 см;

2)      велика кровотеча з рани.

 1. Перша допомога при внутрішніх кровотечах різної локалізації

Під час внутрішньої кровотечі забезпечують спокоєм, для чого хворого слід покласти на рівну поверхню, в напив сидячому положенні, заборонити вживання їжі та пиття, застосувати холод, наприклад, міхур з льодом на живіт. Транспортують хворого в положенні лежачи на ношах.

-При перших ознаках шоку (потерпілий різко блідне, подих поверхневий, частий, пульс ледь прощупується) слід терміново дати випити 20 крапель настоянки валеріани.

-При опіках очей варто робити холодні примочки з розчину борної кислоти (1/2 чайної ложки кислоти на склянку води) і негайно направити потерпілого до лікарні.

-При опіку електричною дугою і поразці електричним струмом постраждалого (незалежно від площі опіку) варто доставити в лікувальну установу, тому що він має перебувати під постійним лікарським наглядом.

-При хімічних опіках Важливо якомога швидше зменшити концентрацію хімічної речовини і час її впливу. Для цього уражене місце протягом 15- 20 хвилин промивають великою кількістю проточної води. Якщо кислота або луг потрапили на шкіру через одяг, то спочатку її змивають водою з одягу, а потім, обережно розрізавши мокрий одяг, знімають її з потерпілого, після чого промивають шкіру.

-При потраплянні на тіло людини сірчаної кислоти або лугу у вигляді твердої речовини її видаляють сухою ватою або шматочком чистої тканини, а потім уражене місце ретельно промивають водою, накладають суху стерильну пов’язку.

 1. Перша допомога при травматичному шокові

Травматичний шок — викликаний травмою важкий стан, що супроводжується вираженими порушеннями функцій життєво важливих органів, в першу чергу кровообігу і дихання. Найчастіше виникає внаслідок тяжких обширних пошкоджень, що супроводжуються крововтратою.

Схема надання першої допомоги;

 • негайно викликайте медичну допомогу;
 • перевірте, чи немає в постраждалого медальйона чи браслета з медичною інформацією;
 • переконайтеся, що потерпілий нормально дихає: якщо дихання порушено, необхідно зробити штучну вентиляцію легень (штучне дихання);
 • негайно зупинить кровотечу, перев’язати основні рани для зменшення крововтрати і болю.
 1. Перша допомога при вивихах та розтягненнях суглобово-звязкового апарату

Розтягнення, коли після сильного перевантаження зв’язки і м’язи не витримують, і тканини рвуться. Перша допомога при розтягуванні так само, як і при вивихах і переломах, передбачає іммобілізація пошкодженої ділянки та його фіксацію. Будь-які спроби розім’яти або розтерти пошкоджене місце можуть призвести до ще гірших наслідків.

Після того, як навантаження на ушкоджену ділянку прибрана, необхідно з допомогою еластичного або простого бинта зафіксувати його. При необхідності накласти шину, так як ще не ясно, яке саме пошкодження було отримано. Також в якості першої допомоги при розтягуванні слід обмежити всяке рух потерпілого, щоб уникнути великих пошкоджень.

Потерпілому накладають холодний компрес у вигляді намоченого рушники або міхура з льодом. Це запобіжить подальше пошкодження кровоносних судин і знизить початкову біль. В результаті можна уникнути утворення набряків і синців внаслідок руйнування стінок судин. Рушник слід регулярно змочувати холодною водою.

 1. Перша допомога при переломах довгих трубчастих кісток

– укладіть постраждалого таким чином, щоб не причиняти зайвого болю;

– підніміть ноги, для посилення припливу крові до мозку і серця;

– підтримуйте нормальну температуру тіла постраждалого;

– транспортуйте постраждалого іммобілізувавши його тіло;

– постійно спостерігайте за станом дихання та серцевої діяльності постраждалого.

Неприпустимо:

– давати постраждалому їжу (може виникнути необхідність операції і шлунок повинен бути порожнім);

– давати пораненому алкогольні напої;

– якщо причина шоку невідома – давати пити (можна змочувати губи водою).

 1. Перша допомога при переломах кісток тазу та хребта

Переломи хребта

Переломи хребта в грудному або поперековому відділі не можуть бути іммобілізовані, тому постраждалого вкладають животом до низу на рівний твердий щит. Якщо вкрай необхідне транспортування, твердий щит або широку дошку кладуть на ноші.

При переломах шийного відділу хребта фіксують голову потерпілого,вкладеного на ноші, наступним чином: довкола голови і під підборіддям накладають пов’язку, кінці якої міцно прив’язують до ручок нош.

Надаючи першу допомогу при переломі хребта, пам’ятайте: навіть невелике зміщення хребців може призвести до травми спинного мозку і найважчих наслідків.

При відкритому переломі спочатку оброблюється рана, накладається стерильна пов’язка, а потім вже приймаються міри по наданню повної нерухомості.

Потерпілого можуть також переносити декілька чоловік на міцному простирадлі або одіялі, однак при цьому діяти потрібно синхронно, акуратно і дуже обережно. Категорично забороняється саджати потерпілого або ставити на ноги.

Переломи тазових кісток

Можуть виникнути під час сильного задавлювання, наїзду транспортних засобів, падіння. При цьому травмуються внутрішні органи-сечовий міхур, кишечник, статеві органи, нирки тощо. Головними ознаками є біль в місці перелому, неможливість встати на ноги надавлювання на лобкову кістку і крила таза викликають хрустіння.

Під час надання допомоги треба несильно стягнути таз на рівні крил бинтом, рушником або гумовим джгутом для запобігання